Clearblue Dijital Ovülasyon Testi

Gönderen:

 en-iyi-ovulasyon-testi

Clearblue Dijital Ovülasyon Testi

Clearblue Kolay Dijital Ovülasyon Testi, ev ovülasyon kitimiz, siklusunuzda gebe kalma ihtimalinizin en yüksek olduğu günleri ( yumurtalıktan yumurtanın serbest bırakılmasına en yakın gün. Buna ovülasyon denir. ) güvenilir bir şekilde göstererek hamile kalma şansınızı artırabilir.

Bu iki gün içinde cinsel birleşme gerçekleşirse gebe kalma şansınızın en yüksek olur. Ovülasyonu, LH hormonunun aniden serbest bırakılması tetikler. LH dalgalanması ovülasyon dan 24- 36 saat önce meydana gelir. Clearblue Dijital Ovülasyon testini gebe kalmak için en uygun gününüzü belirlemek için LH dalgalanmasının beklendiği günler boyunca testi her gün yapın.

 • Sembollerle sonuç okuma kolay ve anlaşılır.
 • Sonucu göstermek için çizgilere gerek yok. Gülen yüz size gebe kalma için en uygun iki günü gösterir.
 • Laboratuar sonuçları ile karşılaştırıldığında % 99 un üzerinde kesin sonuç verir.
 •  3 dakika içinde hızlı sonuç verir.
 • Clearblue dijital ovülasyon test kitinde, bir test tutacağı, test çubuklari ve kolay anlaşılan kullanım kılavuzu vardır
Clearblue Ovulasyon Testi ve Hamilelik Monitörü kullanmak arasındaki fark nedir?

ovulation or pregnancy monitorClearblue dijital ovulasyon testi yumurtlama oncesinde yaklasik 24-36 saat sonra meydana gelecek LH hormonu dalgalanmalarini algilar. Yumurtlama gunu ve yumurtanin vucutta kalacagi gunde dahil olmak uzere gebe kalabileceginiz en uygun 2 gunu belirlemenize yardimci olur. Bu 2 gun iliskinin arttirilmasi hamile kalma sansinizi arttiracaktir.

Clearblue Hamilelik Monitoru bu dogurganlik gunlerinde yuksek ve en yuksek 2 verimli gunleri belirledigi gibi ayrica Lh hormonundan hemen once olusan ostrojen artisini tespit ederek genellikle gebe kalinabilir ek 5 gunude ekranda gosterir. Bu gunlerde iliskiye baslanirsa esinizin spermi vucudunuzda birkac gun boyunca canli kalabildiginden gebelik sansinizin artmasina sebeb olur. Ayrica adet dongunuzun sonuna geldiginde kisisel bilgilerinizi depoladigindan test yapilmasi veya yapilmamasi hakkinda sizi yonlendirir.

Clearblue Ovulasyon Testi

Doğal yollardan hamile kalabileceğiniz en verimli 2 günü gosterir

Clearblue Ovulasyon Testleri Nasıl Çalışır?

Clearblue Ovulasyon Testleri idrarınızdaki Luteinizan Hormon (LH) adı verilen hormonun yükselişini takip ederek çalışır. LH yükselişi, yumurtalıklarınızdan yumurta salınmasından (ovulasyon) yaklaşık 24-36 saat önce meydana gelir. Kısaca LH yükselişinin gözlendiği gün ve ertesi günü en doğurgan olduğunuz günlerdir.
Verimliliğinizin en yüksek olduğu 2 gün, Clearblue Ovulasyon Testi ile LH yükselişini tespit ettiğiniz gün ve ertesi gündür. Hamile kalma şansınızı artırmak için bu 2 gün içinde ilişkiye girmelisiniz.

Test Yapmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

LH yükselişinin olduğu gün, kadından kadına farklı olabileceği gibi aynı kadının birbirini takip eden 2 periyod döneminde de farklı zamanlarda olabilir. Kit içinde bulunan test çubukları ile LH seviyenizi takip edebilmeniz için periyod uzunluğunuzu bilmeniz gerekir. Periyod uzunluğunuz, adet görmeye başladığınız birinci günden itibaren tekrar adet göreceğiniz güne kadar olan süredir.
Eğer periyod uzunluğunuzu bilmiyorsanız ya da periyod uzunluğunuz sürekli değişiklik gösteriyorsa, lütfen Soru ve Cevaplar Bölümü’ndeki Soru 1’i dikkatlice okuyunuz.
Teste başlayacağınız günü belirlemek için aşağıdaki tabloyu kullanınız. Testleri gün içerisinde herhangi bir zamanda yapabilirsiniz, ancak testleri her gün aynı saatlerde yapmaya dikkat etmelisiniz (pek çok kadın sabah uyandıktan hemen sonra test yapmanın daha uygun olduğu görüşündedir). Test yapmadan en az 4 öncesine kadar idrara çıkmamış olmaya ve fazla miktarda sıvı tüketmemiş olmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
Tablo üzerinde yazanlar:
Periyod Uzunluğu (gün) 21 ya da daha kısa 41 ya da daha uzun
Adet görmeye başladığınız günü 1.gün kabul ederek sayın, veya sagda ovulasyon hesaplayi kullanin.
periyod uzunluğunuzun altında gösterilen günde teste başlayın

Testi yapmaya hazır olduğunuzda, bir adet test çubuğunu folyosundan çıkarın.
•Test çubuğunun kapağını çıkartın. Testi hemen kullanın.
2.
•Ya emici ucu akan idrara sadece 5 saniye süreyle tutun;
Ya da 20 saniye süre ile emici ucu kuru ve temiz bir kapta topladığınız idrara batırın. Ayrıntılar için Soru 4’ü inceleyiniz.
Yandaki resimde 5 seconds – 5 saniye olarak çevrilecek.
3. Emici ucu aşağı doğru eğik vaziyette tutun ya da düz bir satıha koyun. Test çubuğunun kapağını kapatın. 3 dakika sonunda sonucu göreceksiniz.
4. Sonucu Okumak
Test sonucu okumak, Sonuç Penceresi’ndeki gulen yuz  cikarsa pozitif demektir ve Önünüzdeki 48 saat gebe kalma şansınızın en yüksek olduğu zamandır. İlişkiye girmelisiniz. iliskiyi fazlalastirsaniz gebe kalma olasiliginizda ayni oranda artar. bos yuvarlak isareti cikar ise o gun yumurtalanin olmayacagini gosterir.

SORULAR & CEVAPLAR

1. Periyod uzunluğumu bilmiyorum ya da periyod uzunluğum değişken, teste ne zaman başlayacağımı nereden bileceğim?
Eğer periyod uzunluğunuzu bilmiyorsanız, Clearblue Ovulasyon Testlerini kullanmaya başlamadan önce bir menstruel dönem boyunca beklemeniz ve bu süreyi kaydetmeniz önerilir. Periyod uzunluğunuzu öğrendikten sonra önceki sayfada anlatılan aşamaları uygulayarak testi kullanmaya başlayabilirsiniz.
Eğer periyod uzunluğunuz 3 günden daha uzun sürelerle değişiyor ise, son 6 ay içindeki en kısa periyod uzunluğunuza göre hesaplama yapıp testi uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu durumda LH seviyesindeki sıçramayı görebilmek için ilave test çubuğuna ihtiyacınız olabilir. Teste devam edebilmek için yeni bir paket almanız gerekebilir.
Eğer periyod uzunluğunuzu bilmeden Clearblue Ovulasyon Testlerini uygulamak istiyorsanız size 6.gün başlamanızı tavsiye ediyoruz (Ancak bu durumda, periyod uzunluğunuzu bilmediğinizden LH sıçramasını kaçırma ya da LH seviyesindeki yükselişi ölçebilmek için ilave test çubuğu gereksinimi söz konusu olabilir) (20 lik ovulasyon testi yeter olucaktir.)

2. Periyod uzunluğum tabloda gösterilenlerin dışında kalıyor. Teste ne zaman başlayacağımı nereden bileceğim?

Eğer periyodunuz 21 gün ve daha az ise 5.gün test yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer periyodunuz 40 günden uzun sürüyor ise, bir sonraki periyodun başlayacağı tarihten 17 gün önce test yapmaya başlamalısınız.

3. Günün hangi saatinde testi yapmalıyım?

Testleri günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz ama Sabahin ilk idrari yapmaniz tavsiye edilir. testlerinizi diğer günlerde de yaklaşık aynı saatlerde yapmanız gerekmektedir. Test yapmadan önce son 4 saat içinde idrara çıkmamış olmaya dikkat etmelisiniz.

4. Test çubuğunun emici ucunu akan idrara tutmak yerine idrarımı bir kaba toplayarak testi yapabilir miyim?

Evet. İdrarınızı temiz ve kuru bir kapta toplayarak test çubuğunun emici ucunu 20 saniye süreyle idrara batırabilirsiniz. Eğer idrar örneğinizi 1 saatten daha uzun süre için saklamanız gerekecekse lütfen buzdolabında saklayınız (dondurmayınız). Bu durumda testi yapmadan önce buzdolabından çıkardığınız idrar örneğinin oda sıcaklığına ulaşması için yaklaşık 30 dakika beklemeniz gerekecektir.

5. Bütün test çubuklarını kullanmak zorunda mıyım?

Hayır. LH sıçramasını ölçtüğünüzde test yapmayı bırakabilir, kalan test çubuklarını eğer gerekirse bir sonraki periyodunuzda kullanabilirsiniz.

6. Clearblue Ovulasyon Testi ne kadar hassastır?

Clearblue Ovulasyon Testinin, ovulasyon (yumurtlama) öncesi LH yükselişini %99 hassasiyetle gösterdiği yapılan geniş çaplı laboratuvar çalışmalarıyla kanıtlanmıştır.

9. Herhangi bir ilaç tedavisi veya sağlık sorunu sonuçları etkiler mi?

•Testi uygulamaya başlamadan önce mutlaka kullanmakta olduğunuz ilaçların prospektüslerini okuyunuz.
•Bazı sağlık sorunları ve bazı ilaç tedavileri test sonuçlarını etkileyebilir. Örneğin, eğer hali hazırda hamileyseniz, hamileliğiniz sonuçlanalı kısa bir süre olduysa, menopoz dönemindeyseniz veya poliskistik yumurtalık sendromunuz varsa, sizi yanıltacak sonuçlar alabilirsiniz. Luteinizan Hormon (LH) veya insan Koriyonik Gonadotropin içeren fertilite ilaçları kullanıyorsanız, yine yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Lütfen bu durumlarda doktorunuza danışın.
•Klomifen sitrat test sonuçlarını etkilemez ancak, periyod uzunluğunuzu etkileyeceğinden test çubukları yetmeyebilir. Bu durumda yeni bir paket alarak test yapmaya devam etmeniz gerekebilir.

10. Hormonal doğum kontrolünü (doğum kontrol hapları) yeni bıraktım. Bu durum sonucu etkiler mi?

Hayır, sonuçlarınızı etkilemez. Buna rağmen, doğal hormon dengeniz doğum kontrol hapları kullanımı sonucunda sekteye uğramıştır ve siz kısa bir süre önce bu hapları kullanmayı bıraktıysanız, adet döngünüz henüz tam düzene girememiş olabilir. Clearblue Ovulasyon Testini kullanmadan önce doğal sürelerinde 2 adet dönemi geçirmeyi beklemeniz ve bu dönemde periyod uzunluğunuzu not etmeniz yerinde olacaktır.

12. En verimli olduğum zamanları gösterdiğine göre, Clearblue Ovulasyon Testini doğum kontrol yöntemi olarak kullanabilir miyim?

Hayır. Clearblue Ovulasyon Testi yumurtlamadan (ovulasyon) 24-36 saat öncesindeki LH sıçramasını tespit eder. Spermler bir kaç günlük yaşama süresine sahip oldukları için, eğer ilişkiye girdiyseniz LH sıçramasını okuyamadığınız halde hamile kalabilirsiniz.

13. Hamile kaldığımı düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Clearblue Gebelik Testlerini kullanarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz. Eğer gebelik testi “Hamile” olduğunuzu söylerse doktorunuzla bağlantıya geçmelisiniz. Böyle bir durumda sizin ve bebeğinizin sağlığı için bir an önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Ayrica basari oykunuzu bize gonderebilirsiniz.

14. Clearblue Ovulasyon Testlerini birkaç aydır kullanıyorum ancak henüz hamile kalmadım. Hamile kalacağımdan nasıl emin olabilirim?

Hamile kalabilmeniz için bir kaç ay bu yöntemi kullanmanız gerekebilir. Şansınızın en yüksek olduğu zamanlarda ilişkiye girseniz bile hamile kalmamanız için pek çok neden vardır. Bir kaç ay bu yöntemi kullandıktan sonra istediğiniz sonucu alamadıysanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

26
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. GAMZE  Şubat 15, 2013

  Sayın Clearblue Ekibi,ben dijital olüvasyon kitleri aldım ,harika bir ürün,gerçekten tebrik ederim.Merak ettiğim ilk yaptığımda 1-2 denememde boş yuvarlak çıkmadı,hep kitap resmi çıktı.Neden acaba yanlış mı yaptım?Bir de test dijital ekrana bağlıyken mi idrara batıracağım?Yoksa batırdıktan sonra mı dijital araca takacağım?Lütfen yardımcı olun.

  cevap
  • clearblue  Şubat 16, 2013

   Merhaba Gamze Hnm;

   Clearblue ovulasyon tesi kullanirken dikkat etmeniz gereken test cubuklarini dijital okuyucuya takili iken idrara batirmaniz gerekli test ne az islanmali ne de asiri islanmali. yeterli islanma 3-5 sn icerisinde olacaktir. ayrica testi dijital okuyucuya tam yerlestirmelisiniz. test sonuc vermeden kesinlikle cikarmayiniz. eger bu saydiklarim olmaz ise kitapcik seklinde simge ile uyari gorursunuz.

   cevap
  • Gulin  Ağustos 2, 2015

   Clearblue çift göstergeli ovulasyon kitine çubuğu taktığımda ekranda kitap resmi çıktı ve sönmedi,herzaman kullandığım gibi kullandım nedenini anlayamadım,yardımcı olursanız sevinirim

   cevap
 2. GAMZE  Şubat 15, 2013

  Bu arada herkese tavsiye ederim.Mükemmel bir ürün.Hayran kalmamak elde değil.Tekrar teşekkürler.

  cevap
 3. zeynepnur  Mart 18, 2013

  Adet dönemim yeni bitti.Testi ilk uyguladığımda (10.gün) gülenyüz çıktı.Sanırım herkesin oluvasyon dönemi farklı.Ne zamana kadar hamilelik şansım var.Yani bu gülenyüz yumurtanın çatladığını mı gösteriyor?Teşekkür ederim.

  cevap
 4. Dilek  Nisan 24, 2013

  Lütfen cevap yazin sabah idrar verdim clear blu ya. Ucu asagi bakcak sekilde asagi koydum ve unuttum evden aceleyle ciktim. 5 saat sonra geri donecegim gulen yuz yada bos kafa kaybolurnu ewe döne ne dek

  cevap
 5. melek  Temmuz 23, 2013

  merhaba ben clear blue testini yenı kullanıcagım bu testı regly olduktan sonramı kullanmam gerekıyo

  ve nekadar sıklıkta kullanmam gerekıyo ilginize teşekkürler ..

  cevap
 6. derya  Eylül 11, 2013

  merhaba;

  Clearblue ovulasyon testi aldım. İlk kullanımımda gülen surat çıktı ancak ertesi gün tekrar testi kullanmak istedim. Ama testte bir önceki günkü test sonucu takılı kalmış durumda. Test bozuk olabilir mi yada cihaz nasıl sıfırlanır?

  cevap
  • clearblue  Eylül 11, 2013

   merhaba derya Hnm;

   Bir önceki günkü test cikarmadiysaniz, test sonucu siz cikarmadikca goruntulenir, yeni bir test cubugunu hazir halde taktiginizda cihaz okuma evresine gececektir, bu durumda yeni test sonucu ekranda gorunecektir. clearblue ovulasyon testi hamile kalabileceginizin en iyi iki gununu gosterdiginden ikinci gunde gulen yuz’u gorebileceksiniz dolayisi ile bir önceki günkü test sonucu oldugunu dusunmeyin.

   cevap
   • burcu  Kasım 27, 2013

    Merhaba,
    Bendede benzer bir durum oldu. gülen yüz çıktıktan sonra test çubugunu çıkarmama rağmen sonuç takılı kaldı, bugün yeni test çubugu taktım fakat okuma islemi yapmadıeski sonuç ekranda sürekli cihaz mı bozuk daha üçüncü kullanısımdı

    cevap
 7. weltttew  Ekim 18, 2013

  test sonucu ekranda belirdikten sonra taktığım çubuğu çıkardım ancak hala dünün sonucu ekranda silinmedi yeni bir test çubuğu koymama rağmen sıfırlanmıyor ne yapabilirim

  cevap
 8. Nazlı Duran  Aralık 18, 2013

  Testte Derya Hanımın yaşadığı gibi kullanılan çubuk en kısa sürede çıkarılmış olmasına rağmen bir önceki günün sonucu takılı kaldı!! Yeni çubuk takıncada bu görüntü değişmiyor. Çok acil desteğinizi bekliyorum!
  Saygılarımla.

  cevap
 9. Y.EMRE  Ocak 25, 2014

  çift göstergeli dijital ovülasyon testinde yumurtlama zamanı ne zamandır.gülen yüz tam olarak çıktığı zaman mu yumurtlama olur yoksa ilk gülen yüzden sonra belli bir zamanı varmı yani gülen yüzden sonra24-36 saat sonramı.yoksa ikinci gülen yüzdemi yumurtlama oluyor bunu açıklayabilrmisiniz

  cevap
 10. Y.EMRE  Ocak 25, 2014

  çift göstergeli dijital ovülasyon testinde yumurtlama zamanını nasıl anlayabiliriz.yüksek doğurganlık ve en yüksek doğurganlık ibareleri var hangisinde ve ne zaman yumurtlama oluşur veya yumurtlama ihtimalinin yüksek olduğu zaman dilimi nedir

  cevap
  • clearblue  Şubat 6, 2014

   Yanıp sönen gülen yüz, son derece verimli olduğunu göstermektedir. ( bu sure zarfinda iliski olur ise spermin kadin vucudunda yasama suresi goz onunde bulundurulusa yumurta ile birlesebilecegi ihtimali vardir. Daha basit anlatmak gerekirse yumurtlamadan hemen onceki iki gunu ifade eder, yapilan denemeler bebek sansini arttirmaktadir)
   Surekli yanan bir gülen yüz sizin en verimli iki gün vurgulamaktadır. 24-36 saat icerisinde yumurtlamanin gerceklesecegini ifade eder. Nokta atisi yapmak istiyorsaniz bu surekli yanan ikinci gunde iliski olmalidir. Yani surekli yanan ikinci gun tum gunlerden ONEMLIDIR.

   cevap
 11. cns  Şubat 25, 2014

  Merhaba,
  2 aydır çift hormon göstergeli ovulasyon testi kullanıyorum.Geçen ay da bu ay da gülen yüzü görüdüğüm gün çubuğu zamanında çıkarmama rağmen gülen yüz şekli okuma penceresinde takılı kalıyor.Ertesi gün tekrar test yapmak için (henüz ucu takmadan) baktığımda gülen yüz simgesi ekranda duruyor oluyor. Yine de yeni çubuğu takınca gider ve gene hazır işareti gelir düşüncesiyle yeni ucu takıyorum ama gülen yüz simdesi silinmiyor.Test yapmadan geçen bir kaç gün sonrasında simge siliniyor.Dolayısıyla gülen yüzün ertesi günü test yapamıyorum ve gülen yüzü bir gün görmüş oluyorum.Testte bir sorun mu var? Bu durumda ne zaman ilişkiye girmeliyim? Teşekkürler

  cevap
 12. ceydaa  Şubat 25, 2014

  çift hormon göstergeli dijital ovulasyon testinizi kullanıyoruz.en verimli 4 günü gösterir demiştiniz. ve tam 3 gündür yanıp sönen gülen yüz çıkıyor.sorum şu olacak.acaba 2.gülen yüzde 3 gün çıkarmı yoksa 2 günmü çıkar.acil cevep yazarsanız sevinirim.teşekürler

  cevap
 13. istanbul  Haziran 3, 2014

  Iliskiden sonra nekadar uzanmak lazim

  cevap
 14. Sevdam  Temmuz 16, 2015

  Lütfen yardim edinnn Bende bu sabah yanip sönen gülen yüz cikti bu aksam iliskiye girsem olurmu yoksa beklemem mi lazim.

  cevap
 15. Gulin  Ağustos 2, 2015

  Clearblue çift göstergeli ovulasyon kitine çubuğu taktığımda kitağ işareti çıktı ve sönmedi.testi kullanamadım,yardımcı olursanız sevinirim

  cevap
  • Clearblue  Eylül 21, 2015

   kitap işareti test sırasında bir hata yaptığınızı gösterir. Test yapma aşamasında emici ucun idrar ile çok fazla ıslanmamasına veya yeteri kadar ıslanmış olmasına dikkat ediniz.

   cevap
 16. nilüfer  Ağustos 11, 2015

  Merhaba testi yaptim gulen yuz cikti test cubugunu cikartip atmama ragmen gulen yuz kaybolmuyor 2 gun oldu tekrar test yapabilmem icin gulen yuzun kaybolmasi icin ne yapmam gerekiyor. Yardiminizi bekliyorum. Bir sonraki ayda kullanmak istiycem belki hamile kalamazsam.. birsuru cubuk var daha..

  cevap
 17. nilüfer  Ağustos 11, 2015

  Gulen yuz cikti ama ekrandan gitmiyor 2 gun oldu. gelecek ay tekrar kullanmam gerekirse nasil kullanicam yardim bekliyorum lutfen…

  cevap
  • Clearblue  Eylül 21, 2015

   Sabit gülen yüz 48 saat boyunca ekranda kalaçaktır. Bu yeni bir test yapmanıza gerek olmadığı içindir. 48 saat sonra gülen yüz kalbolacaktır yeni bir test yapmanız için bu süreyi beklemeniz gerekecek.

   cevap
 18. Zeliha  Kasım 1, 2015

  12. Gün yanıpsönen yüz vardı ertesi gün13.gün sabip yüz çıktı iki gün sonra 15.gün testi tekrar yaptım boş daire çıktı yanıp sönen yüzün iki gün çıkması mı lazım çıkmaması da normal midir

  cevap
 19. Ahu  Kasım 17, 2015

  Clear blue çift hormon göstergeli ovulasyon testini ovulasyon dönemi bittikten sonrada denedim sürekli yanıp sönen gülen yüz çıkıyor nedeni ne olabilir?

  cevap

Yorum Ekle