Adet dışı kanamaları

Gönderen:

Adetten bir hafta sonra kanama

 “Adet dışı kanamalardan bahsetmeden önce normal adet kanamasını tanımlamamız gerekir” Adet disi kanamalarin bir cok sebebi olabilir. Menstruasyon ya da diğer bir ifadeyle adet kanaması bayanlarda ergenlik döneminden itibaren başlayan ve menopoza kadar devam eden, rahmin iç tabakasını döşeyen endometrium ismini verdiğimiz tabakanın belirli periyodlarla atılması olarak tanımlanabilir. Adet kanamasının belirli bir düzen halinde olmasını belirleyen ana faktör  kadınlardaki hormonal düzen ve bu hormonal düzeni sağlayan yumurtalık faaliyetleridir ki bunların da en önemlisi, ovulasyon yani yumurtlama dediğimiz olaydır.

Adet dışı kanamalar oldukça sık bir problem olup  kadın doğum hekimine en sık başvuru nedenlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki adet dışı kanama bir belirtidir yani altta yatan bir problemin yansımasıdır. Bu nedenle bu şikayetle bize başvuran kadınları adet dışı kanamaya neden olabilecek nedenleri özellikle içine girdiği yaş grubuna göre öncelikli nedenler başta olmak üzere detaylı bir şekilde araştırırız. Bu araştırmanın sonucunda saptadığımız problemler hormonal düzensizlikten kadın üreme organlarının kanserlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede değişkenlik gösterebilir.

Adet dışı kanamalar nedenlerine göre 2 ana başlıkta toplanmaktadır.

Hormonların (anovulasyon) veya pıhtılaşmayla ilgili fonksiyonların bozukluğuna (idyopatik trombositopenik purpura, von Willebrand ) bağlı kanamalar ve organik yani kadın üreme organlarından gelişen gözle yada mikroskobik inceleme neticesinde ortaya konulabilen patolojilerin (myom, rahim iç zarının kalınlaşması ve kanserler) neden olduğu kanamalardır.

Bir genç kızın ilk adet kanamaları çoğu zaman düzensizdir oldukça sık rastlanan bu duruma neden henüz daha yumurtlamanın başlamamış olmasıdır daha öncede söylediğim gibi adetin ritmini belirleyen en önemli etmen yumurtlamadır. Peki bu durum ne süreyle devam eder? Genelde bu durum adetlerin başlangıcında itibaren 1-2 yıl kadar sürmektedir ancak 2 yıldan uzun sürdüğü durumlarda ayrıntılı araştırmakta fayda vardır. Bir ergende yumurtlamasız adetlerin 2 yıldan fazla devam etmesi halinde beyin alt bölgesindeki hormon üreten yapılar ile yumurtalıktan üretilen hormonları ve yine üreme fonksiyonlarını etkileyebilen tiroid organının salgıladığı hormonları değerlendirmenin yanında altta yatan bir organik patolojinin olup olmadığını ortaya koymak için ultrasonografi gibi görüntüleme metotlarından faydalanmaktayız. Ergenlik döneminde anoreksia nevroza, bulimia gibi yeme bozukluğuyla kendini gösteren psikiyatrik rahatsızlıklar, aşırı fiziksel aktivite, kronik hastalıklar ve emosyonel stres adet dışı kanamalara neden olabilir (anoovulasyon nedeniyle). Yine bu dönemde görülen gebelikler ve bu gebeliklerin düşük tehtidi, düşük ve dış gebelik gibi komplikasyonlara bağlı kanamalarda batı ülkelerinde ki kadar sık olmasada ülkemizde de bazen rastlayabildiğimiz ergenlik dönemi adet dışı kanama nedenlerinde bir olarak aklımızda bulunması gereklidir.

Adet dışı kanamaların en yoğun olarak yaşandığı dönem, reproduktif dönem yani üreme dönemi olarak tanımladığımız dönemdir. Bu dönem bir genç kızın yumurtlamalı  adetlerinin başladığı dönemden artık yumurtlama fonksiyonlarının kesildiği menopoza kadar geçen süreyi kapsamaktadır.

Bu döneme ait kanama nedenlerinin başında daha önce tanımladığımız fonksiyon bozukluğuna bağlı yani disfonksiyonel kanamalar gelmektedir ki yine bunlarında en sık nedeni anovulasyon yani yumurtlama olmamasına bağlı düzensiz kanamalardır. Yeri gelmişken yumurtlamasız adetlerin ve buna bağlı kanama bozukluklarının üreme yaş grubundaki  en yaygın nedeninin polikistik over sendromu olduğunu söylemek isterim…

Bu sendromda yumurtlama olmaması nedeniyle tipik olarak iki adet arasındaki süre uzamakta ve uzun aralıklar sonrası düzensiz kanamalar ortaya çıkmaktadır. Yine bu dönemde rastlanılan adet dışı kanamaların yaygın nedenlerinde biri erken gebelik dönemi sorunlarına bağlı kanamalardır (düşük tedtidi, düşük, dış gebelik, üzüm gebeliği) tabi ki bu nedenler adet dışı kanamalar olarak adlandırılması kişinin gebe olduğunun anlaşılması biter bundan sonra gebeliğe bağlı kanamalar olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde adet dışı kanamalara neden olan bir diğer durumda organik düzensiz kanama nedenleri ana başlığında toplanan hastalıklardır.

Bunlardan en önemlileri myomlar ve  rahim iç zarından kaynaklanan polip olarak tanımlanan etsi yapılardır. Ayrıca rahim ağzı patolojileri (iltahap ve kanser öncülü lezyonlar ve rahim ağzı kanseri) bu döneme ait organik kanama nedenlerinde biridir rahim ağzı kanamaların tipik özelliklerinden biri postkoital yani ilişki sonrasında olan veya fark edilen kanamalar olmasıdır. Rahim iç zarı kalınlaşması  ve çok nadiren de bu kalınlaşma zemininde ortaya çıkan endometrium yani rahim iç zarı kanserleri bu döneme ait kanama nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkabilir.

Endometrium kanserlerinin yaklaşık %5’i 40 yaşın altında görülmektedir bu durum özellikle kilolu ve uzun süren anovulatuar siklusları olan kadınlarda göreceli olarak daha sıktır.

Adet dışı kanamaların (ADK) yine yaygın ve önemli bir problem olarak karşımıza çıktığı dönem menopoza giriş dönemi ve menopoz sonrası dönemdir. Biz bu dönem adet dışı kanamalarda kadın doğum hekimi olarak özellikle üzerinde durmaktayız. Çünkü bu dönemlere ait  ADK’larda altta organik bir patolojinin görülme olasılığı artmaktadır.  Menopoza girmekte olan bir bayanda sıcak basmaları, gece terlemeleri huzursuzluk hali gibi sık görülen yaygın yakınmalarının yanında adet düzensizlikleri de sık olarak rastladığımız bir durumdur.

Bu dönemde görülen ADK  nedenlerinden önemli bir kısmını yine yumurtlama yetisinin ortadan kalkması neticesinde ortaya çıkan hormonal dengesizlikler rol almaktadır. Burada bir not olarak adetin sonunun başlangıcına benzediğini de belirtmek isterim. Burada kastettiğimiz adetin başlangıcında olduğu gibi sonlarına doğruda adetler yumurtlamasızdır ve buna bağlı olarak da düzensizdir. Daha öncede belirttiğim gibi bu döneme ait kanamaların önemli bir kısmında altta organik bir patoloji yatma olasılığı artmaktadır ve bunlar diğer yaş dönemlerine göre daha sık görülmeye başlar. Bunlar; moyomlar, endometrial polip, endometrial kalınlaşma ve endometrium kanseridir.

Bu nedenle bu yaş grubundaki bir bayanda ultrasonografi gibi görüntüleme metotlarının yanında, histeroskopi gibi rahim içini direkt olarak görme imkanını bulduğumuz tansıal yönetmlerden de sık olarak faydalanmaktayız . Bu döneme ait kanamalarda rahim iç zarına ait patolojileri değerlendirmek için çeşitli yöntemeler ile rahim iç zarından parça alıp bunun patolojik tahlilini yaptırmaktayız.

Menopoz dönemine ait sık rastlanılan adet dışı kanama nedenlerinde biride dışardan alınan hormonlardır. Menopoz sonrası dönemde görülen kanama nedenlerinin görülme sıklığına göre özetleyecek olursak ; %30’unu dışardan alınan hormonlar, %30’unu menopoz sonrası kadınlık hormonlarının ortadan kalmasıyla desteğini yitirmiş olan rahim iç zarının incelmesine bağlı kanamalar, %15’ine endometrium kanseri, %10’una rahim iç zarı veya rahim ağzından kaynaklanan polipler, %5’inin rahim iç zarı kalınlaşmaları ve %10’nunu da diğer bazı nedenler (rahim ağzı kanseri, ürethral karankül, sarkomlar , travma oluşturmaktadır.

54
  İlgili Yazılar

Yorumlar

 1. Zeynep  Ağustos 26, 2015

  27 yaşındayım eşimle ilişki sonrası kanama gördüm ve devam ediyor adettende yeni çıktım neden olabilir yardımcı olurmusunuz..

  cevap
  • Clearblue  Eylül 21, 2015

   Adetten hemen sonraki ilişkilerde bu tarz kanamalar görülebilmektedir. Kanalların açılması ile tekrar kısa süre için kanama olur. Devam etmesi halinde kadın doktoruna başvurmanızı öneririz.

   cevap
  • Clearblue  Eylül 22, 2015

   Adetten hemen sonra olan ilişkilerde çok sık olmasada bu tip kanamalar görülebiliyor, Bu kanamaların 3 günden fazla ve olağan dışı olduğunu düşünüyorsanız sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

   cevap
 2. ebru  Eylül 2, 2015

  Ben adet oldum 4 gn surdu bitti ertesi gun tekrar damla geldi kokulu akintida olabilir kan renginde yardimci olun kokulu ve kan rengnde

  cevap
  • Clearblue  Eylül 21, 2015

   Olağan adet dönemi kanamalarında bir gün arayla damla şeklinde tekrar görülebilmektedir. Olağan dışı bir sey olduğunu düşünmüyoruz. Adet dışı kanamalar adetten sonra en az 3-4 gün içerisindeki kanamalardır.

   cevap
  • Clearblue  Eylül 22, 2015

   Bu konuda dikkat edilmesi gereken adet kanamasının devam etttiğidir. Adet kanamaları bitmeye yakın renk ve sıvı değişimi olabileceğidir. Bir gün ara ile kanallarda toplanmış ve dışarı akıntı şeklinde ertelenmiş ve içeride renk ve sıvı değişimi olabilir. Bu tarz kanamalar adet dışı kanamalar olarak adlandıramayız.

   cevap
 3. bahar  Eylül 23, 2015

  Merhaba, reglim 2 yildir duzensiz(25 yasindayim). Turkiye ve yasadigim ulkede 2 jinekolog ve 1 genel doktora basvurdum, bir sorun olmadigini soylediler. 10 gun suruyor, kahverengi baslayip 2.,3. ya da 4. gun tam olarak basliyor ve iki adet arasi 16-17 ya da 18 gun suruyor. Dun ilk kez adet bitiminden 1 hafta sonra kan geldi ve endiselendim, tatil bitimini beklemeden size danismak istedim.. Tesekkurler

  cevap
  • Clearblue  Eylül 24, 2015

   Anladığımız kadarı ile adet dönemleriniz 16-17-18 gün sürüyorsa bu adet döneminizin düzensiz olduğunu söyleyemeyiz hatta bu konuda İki adet kanamasının arasının 22 ila 35 gün arasında olması normal kabul edilir. Genelde bir döngü için +5 veya -5 gün şaşmalar yaşanabilir. Fakat bu genelde 16-17-18 günde adet gören bir kişi için aniden 27 güne çıkması anormal olarak kabul edilip geçici bir durum olup olmadığı yada altında yatan bir sorun üzerinde araştırılması gerekir.

   Yukarıda Adetler arası süresinden bahsetmiş olsakta sizin sorununuzda 10 gün süren adetiniz hakkında ise;
   7 günden fazla süren kanamalar uzun kabul edilir. Kadınlar üzerinde yapılan tetkikler sonucu bu bazen polikistik over sendromu görüldüğü gibi bazende basit olarak erkeklik hormonunun fazla salgılanmasından da veya başka sebeblerdende kaynaklandığı çıkmaktadır.

   Yurtdışında ve türkiyede doktora gitme kararlılığınızdan vazgeçmemenizi ayrica ilk kez başınıza gelen 1 hafta sonra adet kanamanızdaki sıvı, renk, yoğunluk ve süresini gözlemleyerek döndüğünüzde doktorunuza gerekli tetkikleri yapmanızı öneririz.

   cevap
 4. elif  Eylül 25, 2015

  14 yaşındayım reglim 3 gün sürdü tamamen bitmişti 2 gün sonra idrarda kan gördüm sızılı ve yakıyordu , regl kanaması gibi değil geldiğini hissedebiliyorum ciddi birşey olmasından korkuyorum

  cevap
  • Clearblue  Ekim 28, 2015

   Regl döneminden sonra idrarda yanma ve sızı hissi böbreklekleri kanın içindeki zararları ve üreyi süzmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Rahim ağzı iltahabida bu tarz yanma ve sızı hissi verebilir. Doktorunuza başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

   cevap
 5. Büsra  Eylül 29, 2015

  17 yasindayim iliski yasamadim adetim düzeli olarak her ayin 11 de geliyor fakat adet aralarinda kanli akinti ve kasik agrim oluyor 1-2 gün sürüyor ve her iki ayda bazende her ay oluyor sebebi ne olabilir?

  cevap
  • Clearblue  Ekim 28, 2015

   Bu yaşlarda adet aralarındaki 1-2 gün akıntılı kanamalar genelde ovülasyonun gerçekleşme evresinde olduğu için görülebilmekedir. 30 günde bir adet gördüğünüzü düşünürsek adetten 12 13 sonra yumurtlamanın gerçekleşmesi ile kasık ağrıları ile birlikte kanamaların olması olağandır. Fakat yinede aynı semptomlar farklı bir rahatsızlığında habercisi olabilir. Doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

   cevap
 6. Senem  Eylül 30, 2015

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve adet sonrasinda kahverengi kanama gördüm bunun yaninda surekli tuvalete çıkma ihtiyaci hissediyorum ve duygusal problemlerle karsilasiyorum istahim da da onemli derecede düşüş var doktora gitmeli miyim nedenleri neler olabilir ?

  cevap
  • Clearblue  Ekim 3, 2015

   Adet döneminin sonlarına doğru gelen kahverengi akıntılar çoğu zaman endişelenecek durum değildir. Bu bir çok kadının başına gelen olayı genelde geciken adet döneminin; adet dönemi içerisinde veya sonrasında koyu kahverengi akıntılara sebebiyet verdiği şeklinde açıklanmaktadır.

   Rahim mukozası temizlenme sürecinde kendini bir sonraki adet dönemine hazırlaması sırasında daha eski dokuların atıklarını dışarı atmasından kaynaklıdır. Çok hızlı değişen veya olumsuz yönde etkileyen duygularınız adet dönemi etkilerinin sonucudur. Adet dönemi tam olarak bittiğinde duygu kontrolleriniz normale dönecektir.

   17 yaşında olmanız ve bu yaşlarda başlangıç olarak vücudunuz hakkında tüm değişimleri gözlemleyerek tanımanız ileriye dönük kadınlık ve annelik dönemi için kolaylık sağlayacaktır. Sürekli tuvalete çıkma isteğiniz ve iştahınızdaki düşüş adet dönemi sonrasında da devam ediyorsa doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

   cevap
 7. Melekbektaş  Ekim 1, 2015

  Bnm sorunumda uzun adet kanaması On üç gün sürüyor sebebi nedir.birde bittikten sonra da akıntının oluyor beyaz veya sarı renk bazen beyazın içinde bir damla kan nedir bilmiyorum yardımcı olun lütfen korkuyorum çünkü

  cevap
  • Clearblue  Ekim 10, 2015

   Adet kanamalarınız son zamanlar içerisinde uzadığını düşünüyorsanız kısa zamanda yoğun stres, üzüntü yaşayıp yaşamamanız tesis için önemlidir. Ani adet dönemi uzamaları veya kısalmaları veya yoğun bir şekilde kanamalar stres ve üzüntüyle ilişkili olabiliyor. Uzun zamandan beri bu şekilde adet dönemleriniz var ise kansızlıkgada yol açabilmektedir. Doktorunuza başvurarak gerekli tahlillerin yapılması ve teşhisin konulması gerekmektedir.

   cevap
 8. Seyda  Ekim 8, 2015

  19 yasindayim, 25 -30 günde bir düzenli regl oluyordum. 10 gün önceden yoğun bir kan geldi. Normal mi? doktora gitmeli miyim?

  cevap
  • Clearblue  Ekim 9, 2015

   Her kadının adet kanama süresi ve yoğunluğu farklı olacağı gibi bazen bu kanamalar erken veya geç başlayabiliyor. Bu durumda dikkat etmeniz gereken nokta adet dönemi içerisinde olduğunuz gibi duygusal değişimler, mide sancıları ve diğer etken durumlar ile birlikte mi olduğudur. Bazen anormal ve fazla yoğun kanamanın nedeni kadınlarda hormonların az veya fazla salgılanmasından olabiliyor.

   Anormal olarak kabul edilen kanamalar;

   • Adet dönemleri arasındaki kanamalar
   • İlişkiden sonra olan kanamalar
   • Adet döneminin herhangi bir zamanında olan damlama tarzında kanamalar
   • Adet kanamasının normalden fazla veya uzun olması

   Anormal kanamaların nedenleri ise;

   • Gebelik
   • Düşükler
   • Dış gebelik
   • Doğum kontrol yöntemlerine bağlı olan sorunlar (doğum kontrol hapı, spiral vs…)
   • Rahim veya rahim ağzının iltihapları
   • Myomlar
   • Pıhtılaşma bozuklukları
   • Polipler
   • Çeşitli tip kanserler (Uterus -Rahim-, serviks -rahim ağzı-, vajen -hazne )
   • Kronik medikal sorunlar (troit, şeker hastalığı

   Her anormal adet kanamasını yukarıda saydıklarımıza bağlamak doğru değildir.

   Sizin durumunuzu değerlendirecek olursak 35 günden fazla veya 21 günden az adet kanamaları anormal olarak kabul edilebilir olasada sürekli düzenli adet gören kadının anormal sayılabilecek bazı dönemleri ve geçici olduğu gözlenmiştir. Bunun için tanı koyulması önem arz etmektedir. Bu anormal kanamaların nedeninin bazıları ciddi olmayıp kolayca tedavi edilebiliyor bazıları ise ciddi olabiliyor. Biz bu gibi durumların herzaman doktor kontrolünden geçmesi ve tanı koyulması gerektiğini düşünmekteyiz.

   cevap
 9. Görkem  Ekim 8, 2015

  Bayramın üçüncü günü duştan sonra adet oldum 7 gün sürdü ve sonunda bile çok yoğun geldi ilk günündede yoğun geldi. Yaklaşık 1.5 haftadır hala kanama var pko hastasıyım . Ne yapmam gerek. Ayrıca doktorum yasmin verdi 1 ay düzenli kullandım bu ikinci aydayım.

  cevap
  • Clearblue  Ekim 9, 2015

   Doğum kontrol hapları Polikistik Over Sendromlarında (PKO)(yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist) çocuk düşünmeyen kadınlara yönelik tedavide kullanıldığını görmekteyiz. Amaç doğum kontrol hapı içerisinde bulunan progesteronu ile rahim içi duvarını kalınlaştırmaktan koruyarak adet kanamaların düzenli olmasını sağladığı gibi yumurtaların gelişme aşamasına girmeden atılmasını sağlamaktır.

   Yasmin hapı adet düzensizliği ve pko hastalarında olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Doktorunuzun belirlediği süre boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Daha uzun ve yoğun kanamaların yasmin hapı etkilerinden olduğunu düşünsekte doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

   cevap
 10. Sibel  Ekim 15, 2015

  merhaba…bir şikayetim var konuyla alakalı yardımcı olurmusunuz. adet olduktan bir hafta sonra tekrar kanamam az az ama sıklıkla geliyor su gibi kan olduğu belli ama çok sulu bir şekilde pembe rengi var. ve yoğun bir kokusu var beni rahatsız ediyor. yumurtalıklrımda ağrı başladıgında daha sonra kanama yapınca rahatluıyor yumurtalıklarım . bunun sebebi nedir bir haftadan fazladır devam ediyor. ilginiz için tşkl.yaşım (28).çocuk yok .

  cevap
 11. dgrsfhhfd  Ekim 16, 2015

  Meraba Ben 16 yasindayim adet olduktan 5 gun sonra tekrar bi kanama oldu ilk once Kizlik zarinin yirtildigini dusundum am a yirtilinca bu kadar kanamaya devam etmiycegini dusundum since adetmi

  cevap
 12. Emine  Ekim 17, 2015

  Merhaba iki ay önce evlendim ve evlendikten sonra adetim her ay ayın dokuzunda gelirdi bu ay birinde ve normalden biraz daha az geldi alti gun surdu adetim bitti ve ayın 15inde tekrar adet oldum oda cok fazla gelmedi ama üc gündür devam ediyor. İlk defa böyle bi düzensizlik oldu. Evlenmeden önce sancım olurdu adet olurken bi aydır sancıda cekmiyorum

  cevap
 13. Sezen  Ekim 19, 2015

  Benim geçen adetim bittikten sadece altı gün sonra tekrar kanama geldi ama her zamanki adet kanaması gibi değildi. .. Az ve koyu renkli… Bir hafta boyunca devam etti…13 gün oldu hala adet görmedim… O son gördüğüm kanama adet kanaması mıdır yoksa başka sebeplerden ötürü mü oluştu…

  cevap
 14. Elif  Ekim 20, 2015

  Mrb 10gun oncee adet oldum,ilişki yasadim,sonra,kontrol happi aldim,iki gun
  Tekrar adet gordumm ,ne yapcamm simdi

  cevap
 15. Yaprak Esin  Ekim 21, 2015

  merhaba ben 27 yaşındayım 3,5 yaşında kızım var ve ikinci bebek için korunmuyoruz 10 gündür size sorun daha önce korunurken olmayan ama yeni başlayan bir sorun hakkında ben 9 ekim de adetim başladı 5 gün sürdü iki günsonra yani ilişkiden sonra bir gün boyunca kanamam oldu biz aldırız etmedik ama ilk kez olmuştu sonra düzenli bir şekilde ilişkiye devam ettik ama kanama olmadı bugün ağrılı bir şekilde kanamam var ne yapmam gerekir dr. gitmem gereklimi ayrıca korunmada herhangi bir ilaç kullanmadım doğum kontrol hapı vs gibi fakat dün akşam başımın şiddetli ağrıması nedeniyle ağrı keseci içmiştim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim saygı ve sevgiler

  cevap
  • Yaprak Esin  Ekim 21, 2015

   umarım anlatabilmişimdir sorunumu inanın ki ağrıdan yazamıyorum inş önemli bir şey yoktur düşük vs gibi yardımcı olursanız sevinirim

   cevap
 16. Burcu  Ekim 24, 2015

  Yumurtlama donemimde lekelenmem oluyor adetimin 13. gunu ve bir sonraki adetime kadar surup bitiyor.bu kez ustuste oldu.Gecen ayda bu ayda adetimin 13. gunu lekelenme oldu.Sebebi ne olabilir?Karin ultrasonuyla rahimve yumurtalikta kist gorulmei.Rahim agziyla ilgili olabilir mi

  cevap
 17. Nur  Ekim 26, 2015

  Merhaba.
  22 yaşındayım. Bu zamana kadar adetim hep düzenli olurdu. 2 aydır başka bir ülkedeyim ve 2. kez, adet dönemim bittikten 10 gün kadar sonra yeniden kan geliyor. İlk olduğunda bunun hava değişikliğinden olabileceğini düşündüm ancak geldiğimden beri, adet zamanlarımın öncesindeki gibi, sürekli çikolata ağırlıklı şeyler yeme isteği gibi bir beslenme problemi de yaşıyorum. Kanın ikinci kez düzensiz gelmesi ve iştahımın bozulması politistik over gibi bir rahatsızlık olabilir mi şüphesi doğurdu? Bir kaç ay içinde Türkiye’ye döneceğim ve bir doktora görüneceğim elbette. Ancak belirtilere göre acaba bu sorun neden kaynaklı olabilir ve bir an önce doktora görünmemi gerektirecek bir aciliyette mi sizce?

  Cevaplarınızdaki özeni gördüğüm için size sormaya karar verdim, şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  cevap
  • Clearblue  Ekim 27, 2015

   öncelikle ikinci defa bu ara dönemlerde kanamaların ne şekilde oluyor ve ne kadar sürüyor olduğu önemlidir. Eğer bu kanamalarınız lekelenme şeklinde oluyor ve hemen sonlanıyor ise endişelenicek bir durum olma olasığı düşüktür.

   Fakat bu; adetten sonra geçen süre içerisinde kanamalarınız yeni bir döngüye girmiş gibi yoğun bir şekilde oluyor ve uzun sürüyor ise altında yatan nedenler dikkatlice araştırılmalıdır.

   Adet dönemi öncesinde çikolata ve diğer şekerli yiyecek isteğinin artmasının nedeni ostrojen hormonunun vücuttaki dolaşımının azalmasından kaynaklanır. Ostrojen azalmasıyla birlikte kan şekeri düşüşüde aynı oranda olur, Bu sebebten iştah metabolizmasıda sizi çikolataya yönlendiriyor. Bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmelisiniz. Bu yan etki olağandır.

   Polikistik over sendromu belirtileri düzensiz adetler ve tüylenmelerin yanı sıra 35 güne kadar geciken adet dönemleri ile kendini göstermiş olsada düşük oranda olsada sağlıklı bir adet düzeni olan kadınlardada görülebilmektedir.

   Genellikle beklenmedik bir zamanda aşırı miktarda kanama polikistik over sendromu için kayda değer ve gözardı edilmemesi gereken belirtidir.

   Yukarıda belirtiğimiz gibi ara dönem kanamalarınızın yoğunluğu ne şekilde olduğu önemlidir. Bu değenlendirmeyi yaparak doktorunuza başvurmanız gerekir.

   cevap
 18. Pinar  Ekim 26, 2015

  Merhaba ben 25 yasindayim bekarim adet olduktan 1 hafta sonra kahverengi lekenmem oldu ve 2 gundur devam ediyor bununla ilgili yapabilecegim veya korkacagim bir durum var mi ayrica benim adetim 36 gunde 1 oluyor polikistik over var ancak hormonlarim normalmis simdiden tesekkurler

  cevap
 19. Ezgi  Ekim 26, 2015

  Merhabalar 2 aylık evliyim adetim bittikten 15 gun sonra çamaşırimda 1 damla kan gördüm ve iliskiden sonra daha belirgin geldi ondan sonra ki 2 gun ise kahverengi pihtilar gelmeye basladi doktora gitmeliyimiyim bilemedim düğün gunumde geciktirici icmistim ve geciktiriciden tam 52 gun sonra adet görmüştüm simdide bu pihtilar olmaya basladi lütfen bilgiye ihtiyacım var

  cevap
  • Clearblue  Ekim 27, 2015

   Adet geciktirilmesi amacıyla kullanılan ilaçlar progesteron (gestagen) içeren hormonal ilaçlardır. Kullanımı adet başlangıcına 3-5 gün kala önce olmalıdır. İlaç kullanım süresi boyunca adet gecikmesi sağlanmış olur. Fakat bu tarz hormon ılaçları mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Zira bu hormonal ilaçlar düzensiz adet dönemlerine veya zamansız istenmediği durumlarda kanamaların başlamasına sebebiyet verebilir. ilaçlar 10 veya 15 gün adet gecikmesini erteleyebilir bu süre 1 aya kadarda devam ettiği olabilir. Genellikle adet geciktirici ilaçlar kullanımı bırakıldığında 3-5 gün içerisinde adet kanaması başlar.

   Adet geciktirilmesi 10 günden fazla ertelenir ise vücutta bazı yan etkiler görülebilir, göğüslerde şişme vücutta ödem hissi, adet günü süresi uzama veya pıhtılaşma şeklinde kanamalar ve kanamalardaki yoğunluk gibi.
   Sizin sorunuzu ele aldığımız zaman adet geciktirici ilaçlardan sonraki ilk kanamalarda kahverengi akıntı ve buna benzer olağan dışı kanamaların görülmesi normaldir. Adet ertelenmesi vücutdaki hormonlarınızın düzenli çalışması ve düzenli kanamaların gerçekleşebilmesi için bu süre ikinci adet döngüsünde tam olarak oturmaya başlayacaktır. Vücudunuz bu adet döngüsü karmaşıklığı arasında zamanlama düzenine girmeye çalışmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz adet geciktiricilerin kullanım süresini aştığınızı düşünüyorsanız bu hormonal hapların ileriye dönük adet düzensizliği etkileri ile karşılaşmamanız ve sağlıklı bir adet döngüsü için doktorunuza görünmenizi öneririz.

   cevap
   • Ezgi  Ekim 27, 2015

    3 günlük bir ertelemeydi bu ve 52. günün sonunda bir adet gördüm adetim yeni bitti zaten 15 gün filan oldu ve 3 günde sadece iç çamaşırımi kirletecek kadar lekeler geldi biz eşimle yumurtlama donemindr birlikte olfuk korkum gebelik varsa bu dis gebelik mi ?

    cevap
    • Clearblue  Ekim 27, 2015

     Dış gebelik belirtileri çoğunlukla hamileliğin 5. ve 14. haftaları arasında görülmeye başlar ve bu belirtiler tarif ettiğiniz lekelenmeden farklı olup kendini tekrar eden vaginal kanamalara dayanır. Bunun yanında idrara çıktığınızda alt karın ağrıları hissedersiniz ve Omuz kol ağrılarıda görülebilir. Dış gebelikde en belirgin özellik baş dönmesi kusma ve mide bulantılarıdır.

     Yumurtlama döneminde ilişki olduğunda bir kaç gün sonra lekelenme olarak görülen kanamalar ise gebeliğin başarılı şekilde oluştuğu yumurtanın rahime yerleşmesi ile gelen lekelenmeler olabilir.

     cevap
     • Ezgi  Ekim 27, 2015

      Çok teşekkür ederim Sağolun bilgilendirdiginiz için

     • Gulcin  Kasım 5, 2015

      Adet kanamam 5 gun surdu hemen arkasından kahve ve pembe renkli akıntı geldı yaklasık 14 gundur devam edıyor beni aydınlatırsanız sevınırım

     • Clearblue  Kasım 11, 2015

      Akıntılarınız bu kadar uzun sürmesi mutlaka araştırılması gereklidir. En kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

 20. Aylin Doğan  Kasım 1, 2015

  Geçen ay ertesi gün hapı ve adet söktürücü kullandım adetim çok çok az ve sadece kahverengi koyu bi akıntı şeklinde oldu şimdi kahve parçacıklı akıntı devam ediyo içtiğim ilaçlar yüzünden midir yoksa ciddi bi hastalık başlangıcı mıdır bu?

  cevap
 21. deniz  Kasım 1, 2015

  Benim sorum süt hormonum yuksektı ilaçla duştu sonrada doktorum yumurtlama hapı verdi adetimin 5.gunu içmeye başladım gunde 2 tane 5 gunde bitirdim adetim bittikten 1 hafta sonra pembe leke geldi ve hemen kesildi lütfen cevabınıza ihtiyacım var iy günler

  cevap
 22. Peri  Kasım 1, 2015

  30 yaşında bekar bayanım. Son iki adetimde tani iki aydır , adetim normal oluyorum bitiyor. Bittikten sonraki hafta hafif bi karın agrısıyla idrarımı yaptıktan sonra sildiğimde pıhtılı kahverengi akıntı görüyorum iki gün sürüyor. . Doktora gittim ultrasonla baktı rahim tertemiz endişlencek bişe yok takibe şalaım geçmezse dogum kontrol hapı veririrz dedi. Bugune kdar herşeyim normldi çok üzüldm kötüye giden bi durum mu var

  cevap
 23. funda  Kasım 3, 2015

  mrb. hocam bütün soruları okudum çok güzel cevap vermişsiniz. ben 22 yaşindayım adet günüm 7 gün sürüyor ve bitiyor ama 3 veya 4 gün sonra tekrar lekelenme seklinde acık renkli kanamam oluyor yaklaşik 1 yıldır böle çok korkuyorum kadın doğuma gittim pek bişey söylemediler ama ben çok korkuyorum yardımci olursanız çok sevinirim.

  cevap
 24. Duygu betül  Kasım 4, 2015

  16 yaşındayım 5yıldır düzenli adet kanaması görmekteyim. Yaklaşık 3ay önce , 2adet dönemim arasında vajinamdan kanla karışık koyu renkli bi sıvı geldi kan miktarı fazla değildi. Daha sonrasındaki ay kısa sürede sık sık ama miktar olarak az olmaya başladı. Yaklaşık 3-4güne bir görüyordum.
  Bu ay adet kanamam tamamen bittikten yaklaşık bir hafta sonra yani dün vajinamdan pıhtılaşmış yoğun bir şekilde kan geldiğini gördüm, dediğim koyu renkli sıvı kanın önceside de gelmeye devam ediyordu. Kan ilk başta yoğun ve birden gelmişti daha sonrasında azalarak daha az yoğunlukta daha sıvımsı gelmeye devam etti sabaha doğru bitti.
  Adet dönemi dışında da eskiden beri karın ağrısı çeken birisiydim ama şu son bir aydır ağrılarım sıklaşmaya ve sancı haline gelmeye başlamıştı. Bazen bağırsaklarıma doğru bazende kasıklarımda hissediyordum bu sancıları.Dün gelen kanın ardından kasıklarımda bir süre yine normalden daha sert sancılanma oldu.
  Yine bir kaç aydır sık idrara gidiyorum çoğu zaman ihtiyacım olmadığı halde. Sindirim sistemime ayit alışkanlıklarda değişiklikler oldu.
  Bir sıkıntım hastalığım olabilceğinden şüpheliyim yardımcı olmanızı oluşabilcek sıkıntı yada bunlar bir şeyin belirtisiyse açıklamanızı rica ediyorum. Doktora hemen başvurmalı mıyım bir daha kanama oluması durumunda mı görünmeliyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Clearblue  Kasım 7, 2015

   Adet döneminizden sonra gelen pıhtılaşma ve koyu renkte akıntılar olağan rahim mukozası temizleme sürecinde ve pıhtılaşan kanın dışarı atmasıdır.

   Yaşınız itibariyle yumurtlama gerçekleşme sürecine kadar adet döneminizde karmaşıklıkların olmasını bekleyebilir olsa bile
   iki adet arası kanamalarınızın sürekli devam etmesi ve belirttiğiniz gibi 3-4 günde bir bu durumla karşılaşmanız doktor kontrolünden geçmesi gereken bir konudur.

   Ayrıca adet dışında yaşadığınız karın ağrılarınız ve adet döneminde yoğunlaşması sindirim sisteminizinde gerekli tetkiklerin yapılarak öncelikle adet dışındaki bu karın ağrınızın altında yatan bu sebeblerin araştırılması gerekmektedir.

   cevap
 25. Ceylin  Kasım 5, 2015

  Selam…biz çocuk düşünüyoruz 28 yaşındayım 8 aydır korunmayı bıraktım doktorum cyclo prognova verdi aferim düzensiz olunca iki aydır kullanıyorum aferim bittikten on gün sonra üç gun damla damla kahverengi kanamaların oldu acaba hamile miyim ???

  cevap
 26. Yıldız  Kasım 5, 2015

  Adet donemin bittikten sekiz gun sonra yine akintiyla birlikte kırmizimsi kan gelmiş çok endiselendim.yaşım 39 ilk defa basima boyle birsey geldi yardimci olursaniz sevinirim.simdiden tesekkurler.

  cevap
 27. Özge  Kasım 5, 2015

  Merhaba ben 24 yaşımdayım bekarım adetlerim düzenli hiç ağrı yaşamıyorum gayet normal kanamam oluyor yoğun olmuyor fakat adetimden 2 hafta sonra akıntım var sanıp tuvalete gittim idrarımı yaparken iç çamaşırımda kan gördüm idrarımda da vardı kan. Bu normal mi sizce yani kist olsa ağrı yapardı diye düşünüyorum şu an da ayaklarım üşüyor acaba üşüttüğüm için mi kanamam oldu

  cevap
 28. İsimsiz  Kasım 7, 2015

  Ben iki ay önce kimyasal gebelik geçirdim iki ay desolett hap kullandm regl oldum bitince 5 gün sonra tekrar başladı kanamam nedeni ne olabilir

  cevap
  • Clearblue  Kasım 8, 2015

   Kanamalarınızı gözlemleyin yoğun ve uzun sürerse doktorunuza görünün.

   cevap
 29. Dilara  Kasım 8, 2015

  Merhaba ben 18 yasindayim, adet kanamam bazen 4 bazen 5 gun suruyor. 24.10.15-28.10.15 tarihleri arasinda regl oldum yani ayin 24. Gunu basladi ve 28. Gunu bitti. Bir sonraki adet kanamam 24.11.15 tarihinde ilen ben 16 gun once yani suan adet gormeye basladim. Kasiklarimda inanilmaz bir agri ve akan kanda mor kucuk et parcalari var ve sunu soylememde gerekicek boynumda killanmalarda oluyor acaba hormonel bir kanamami? Yardimci olurmusunuz? Simdiden tesekkur ederim.

  cevap
  • Clearblue  Kasım 8, 2015

   Genel olarak bu yaşlarda yeni girilen yumurtlama evresinde ilk zamanlarda bu tarz kanamalar kendini gösterebilir. Adetleri düzenli 30 gün süren bir bayan adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak ortalama 16. gün yumurtlama olacağını tahmin edilir. Kanamalarınız kısa ise artık ovülasyon dönemi kanamaları olarak adlandırabiliriz. Adet dönemi içerisinde ise kan ile beslenen ve hormonların bu dönemde fazla salgılanmasından tüylenmeler daha fazla kendini belli etmektedir. Adet dönemi bittikten sonra tüylenmeler zayıflacaktır. Fakat gözlemlemeniz gereken nokta ilerleyen zamanlarda tüylenmelerinizde bir artış olursa boyun bölgesi ile başlayarak çene, omuz göğüs arası, bacak bölgesinde ciddi bir kıllanma denilecek kadar seviyeye gelir ve adetlerinizde 35 günü aşan gecikmeler olursa polikistik over sendromu şüphesi olabilir.

   Yukarıda bahsetmiş olduğumuz polikistik over sendromu şüphesi sadece size ve ziyaretçilere ek bilgi olarak sunulmuştur. Bu bir tanı olmamakla birlikte suan böyle bir şüpheden uzak olduğunuzu belirtmek isteriz. Ayrıca iki adet dönemi arasındaki kanamalarınız yoğun ve uzun sürüyorsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

   cevap
 30. deniz  Kasım 10, 2015

  Merhaba 24 yasindayim bi sene önce yumurtaligimdan 12cm lik bir kist arkasindan da sag yumurtaligim alındı kisa bir kemoterapi gordum.bu bir sene icinde de adet donemimle ilgili sorun yasamamistim ta ki bu aya kadar son adet donemimin bitiminden 9 gun sonra tekrar kanamam oldu o da 1 gun surdu kesildi sonraki gun cok az denebilecek kadar tekrar geldi.bu olagan bir durum mudur ? Baska bir sebebi var midir? yardimci olabilirseniz sevinirim.

  cevap
  • Clearblue  Kasım 11, 2015

   Ovülasyon dönemine denk gelen kanamalar hormonlarda ki değişmeler bu şekilde 1 gün süren kısa kanamalar görülüyor. Her kadın bu durumla karşılaşmasa da bu genel olarak olağan kabul edilebilir. Fakat bu durum kendini tekrar eden aylarda da süresi uzayan kanamalar halinde yaşıyor olmanız ise anormal regl kanamaları şeklinde yorumlamamız gerekir. Endişelenecek bir durum olduğunu düşünmesekde döngü arasındaki gerçekleşen kanamalarınızı gözlem altına alarak sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

   cevap
 31. gizem  Kasım 19, 2015

  Merhaba benim adetim bittikten 2 veya 3 gün sonra tekrar kanamam oluyor ve belirli aralıklarla 2 günü bulabiliyor. Eşimle adetim bittikten iki gün sonra birlikte olduğumuz zamanlar da var. 1 buçuk yıl önce çocukta aldırdım. Bir de son 3 aydır pis kokulu yoğun akıntılarım oluyor. Bir problem olabilir mi ?

  cevap

Yorum Ekle