Adet dışı kanamaları

Gönderen:

Adetten bir hafta sonra kanama

 “Adet dışı kanamalardan bahsetmeden önce normal adet kanamasını tanımlamamız gerekir” Adet disi kanamalarin bir cok sebebi olabilir. Menstruasyon ya da diğer bir ifadeyle adet kanaması bayanlarda ergenlik döneminden itibaren başlayan ve menopoza kadar devam eden, rahmin iç tabakasını döşeyen endometrium ismini verdiğimiz tabakanın belirli periyodlarla atılması olarak tanımlanabilir. Adet kanamasının belirli bir düzen halinde olmasını belirleyen ana faktör  kadınlardaki hormonal düzen ve bu hormonal düzeni sağlayan yumurtalık faaliyetleridir ki bunların da en önemlisi, ovulasyon yani yumurtlama dediğimiz olaydır.

Adet dışı kanamalar oldukça sık bir problem olup  kadın doğum hekimine en sık başvuru nedenlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki adet dışı kanama bir belirtidir yani altta yatan bir problemin yansımasıdır. Bu nedenle bu şikayetle bize başvuran kadınları adet dışı kanamaya neden olabilecek nedenleri özellikle içine girdiği yaş grubuna göre öncelikli nedenler başta olmak üzere detaylı bir şekilde araştırırız. Bu araştırmanın sonucunda saptadığımız problemler hormonal düzensizlikten kadın üreme organlarının kanserlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede değişkenlik gösterebilir.

Adetten-bir-hafta-sonra-kanama

Adet dışı kanamalar nedenlerine göre 2 ana başlıkta toplanmaktadır.

Hormonların (anovulasyon) veya pıhtılaşmayla ilgili fonksiyonların bozukluğuna (idyopatik trombositopenik purpura, von Willebrand ) bağlı kanamalar ve organik yani kadın üreme organlarından gelişen gözle yada mikroskobik inceleme neticesinde ortaya konulabilen patolojilerin (myom, rahim iç zarının kalınlaşması ve kanserler) neden olduğu kanamalardır.

Bir genç kızın ilk adet kanamaları çoğu zaman düzensizdir oldukça sık rastlanan bu duruma neden henüz daha yumurtlamanın başlamamış olmasıdır daha öncede söylediğim gibi adetin ritmini belirleyen en önemli etmen yumurtlamadır. Peki bu durum ne süreyle devam eder? Genelde bu durum adetlerin başlangıcında itibaren 1-2 yıl kadar sürmektedir ancak 2 yıldan uzun sürdüğü durumlarda ayrıntılı araştırmakta fayda vardır. Bir ergende yumurtlamasız adetlerin 2 yıldan fazla devam etmesi halinde beyin alt bölgesindeki hormon üreten yapılar ile yumurtalıktan üretilen hormonları ve yine üreme fonksiyonlarını etkileyebilen tiroid organının salgıladığı hormonları değerlendirmenin yanında altta yatan bir organik patolojinin olup olmadığını ortaya koymak için ultrasonografi gibi görüntüleme metotlarından faydalanmaktayız. Ergenlik döneminde anoreksia nevroza, bulimia gibi yeme bozukluğuyla kendini gösteren psikiyatrik rahatsızlıklar, aşırı fiziksel aktivite, kronik hastalıklar ve emosyonel stres adet dışı kanamalara neden olabilir (anoovulasyon nedeniyle). Yine bu dönemde görülen gebelikler ve bu gebeliklerin düşük tehtidi, düşük ve dış gebelik gibi komplikasyonlara bağlı kanamalarda batı ülkelerinde ki kadar sık olmasada ülkemizde de bazen rastlayabildiğimiz ergenlik dönemi adet dışı kanama nedenlerinde bir olarak aklımızda bulunması gereklidir.

Adetten-hemen-sonra-kanama

Adet dışı kanamaların en yoğun olarak yaşandığı dönem, reproduktif dönem yani üreme dönemi olarak tanımladığımız dönemdir. Bu dönem bir genç kızın yumurtlamalı  adetlerinin başladığı dönemden artık yumurtlama fonksiyonlarının kesildiği menopoza kadar geçen süreyi kapsamaktadır.

Bu döneme ait kanama nedenlerinin başında daha önce tanımladığımız fonksiyon bozukluğuna bağlı yani disfonksiyonel kanamalar gelmektedir ki yine bunlarında en sık nedeni anovulasyon yani yumurtlama olmamasına bağlı düzensiz kanamalardır. Yeri gelmişken yumurtlamasız adetlerin ve buna bağlı kanama bozukluklarının üreme yaş grubundaki  en yaygın nedeninin polikistik over sendromu olduğunu söylemek isterim…

Bu sendromda yumurtlama olmaması nedeniyle tipik olarak iki adet arasındaki süre uzamakta ve uzun aralıklar sonrası düzensiz kanamalar ortaya çıkmaktadır. Yine bu dönemde rastlanılan adet dışı kanamaların yaygın nedenlerinde biri erken gebelik dönemi sorunlarına bağlı kanamalardır (düşük tedtidi, düşük, dış gebelik, üzüm gebeliği) tabi ki bu nedenler adet dışı kanamalar olarak adlandırılması kişinin gebe olduğunun anlaşılması biter bundan sonra gebeliğe bağlı kanamalar olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde adet dışı kanamalara neden olan bir diğer durumda organik düzensiz kanama nedenleri ana başlığında toplanan hastalıklardır.

Adet-disi-kanama-nedenleri

Bunlardan en önemlileri myomlar ve  rahim iç zarından kaynaklanan polip olarak tanımlanan etsi yapılardır. Ayrıca rahim ağzı patolojileri (iltahap ve kanser öncülü lezyonlar ve rahim ağzı kanseri) bu döneme ait organik kanama nedenlerinde biridir rahim ağzı kanamaların tipik özelliklerinden biri postkoital yani ilişki sonrasında olan veya fark edilen kanamalar olmasıdır. Rahim iç zarı kalınlaşması  ve çok nadiren de bu kalınlaşma zemininde ortaya çıkan endometrium yani rahim iç zarı kanserleri bu döneme ait kanama nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkabilir.

Endometrium kanserlerinin yaklaşık %5’i 40 yaşın altında görülmektedir bu durum özellikle kilolu ve uzun süren anovulatuar siklusları olan kadınlarda göreceli olarak daha sıktır.

Adet dışı kanamaların (ADK) yine yaygın ve önemli bir problem olarak karşımıza çıktığı dönem menopoza giriş dönemi ve menopoz sonrası dönemdir. Biz bu dönem adet dışı kanamalarda kadın doğum hekimi olarak özellikle üzerinde durmaktayız. Çünkü bu dönemlere ait  ADK’larda altta organik bir patolojinin görülme olasılığı artmaktadır.  Menopoza girmekte olan bir bayanda sıcak basmaları, gece terlemeleri huzursuzluk hali gibi sık görülen yaygın yakınmalarının yanında adet düzensizlikleri de sık olarak rastladığımız bir durumdur.

Bu dönemde görülen ADK  nedenlerinden önemli bir kısmını yine yumurtlama yetisinin ortadan kalkması neticesinde ortaya çıkan hormonal dengesizlikler rol almaktadır. Burada bir not olarak adetin sonunun başlangıcına benzediğini de belirtmek isterim. Burada kastettiğimiz adetin başlangıcında olduğu gibi sonlarına doğruda adetler yumurtlamasızdır ve buna bağlı olarak da düzensizdir. Daha öncede belirttiğim gibi bu döneme ait kanamaların önemli bir kısmında altta organik bir patoloji yatma olasılığı artmaktadır ve bunlar diğer yaş dönemlerine göre daha sık görülmeye başlar. Bunlar; moyomlar, endometrial polip, endometrial kalınlaşma ve endometrium kanseridir.

 

Bu nedenle bu yaş grubundaki bir bayanda ultrasonografi gibi görüntüleme metotlarının yanında, histeroskopi gibi rahim içini direkt olarak görme imkanını bulduğumuz tansıal yönetmlerden de sık olarak faydalanmaktayız . Bu döneme ait kanamalarda rahim iç zarına ait patolojileri değerlendirmek için çeşitli yöntemeler ile rahim iç zarından parça alıp bunun patolojik tahlilini yaptırmaktayız.

Menopoz dönemine ait sık rastlanılan adet dışı kanama nedenlerinde biride dışardan alınan hormonlardır. Menopoz sonrası dönemde görülen kanama nedenlerinin görülme sıklığına göre özetleyecek olursak ; %30’unu dışardan alınan hormonlar, %30’unu menopoz sonrası kadınlık hormonlarının ortadan kalmasıyla desteğini yitirmiş olan rahim iç zarının incelmesine bağlı kanamalar, %15’ine endometrium kanseri, %10’una rahim iç zarı veya rahim ağzından kaynaklanan polipler, %5’inin rahim iç zarı kalınlaşmaları ve %10’nunu da diğer bazı nedenler (rahim ağzı kanseri, ürethral karankül, sarkomlar , travma oluşturmaktadır.

60
  İlgili Yazılar

Kimler Neler Demiş?

60 Yorum - "Adet dışı kanamaları"

Bildir
avatar

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
buse
Ziyaretçi
buse
1 yıl 4 ay önce

ben 15 yasındayım13 subatta regl olmaya başladım 18inde bitti normalde de böyle oluyordu ama 2 gün sonra tekrar kan gelmiş sebebi ne olabilir

Figen
Ziyaretçi
Figen
1 yıl 6 ay önce

Merhaba adetin bitti 1 gün sonra pembe akıntı şeklinde kan geldi ve ben bekarim. Neden böle bise gelmis olabilir ilkkez yasiyorum

Dilan
Ziyaretçi
Dilan
1 yıl 6 ay önce

Merhaba ben 24 aralıkta regl oldum 29unda bitti tek tük geliyordu 30u nda tamamen temizlendim. 10 gün geçti ve 11 ocak da tekrar geldi. Fakat her ay sancidan beni hastanelik ederdi bu kez hiç sancim yok dünden beri geliyor bide daha önceden çok koyu ve et parçası gibi gelirdi bu kez biraz sulu geliyor bu adet kanaması midir başka bişeyden dolayi oluşan bir kanama midir? Bu arada bekarim. Yardımcı olursanız sevinirim.

gizem
Ziyaretçi
gizem
1 yıl 8 ay önce

Merhaba benim adetim bittikten 2 veya 3 gün sonra tekrar kanamam oluyor ve belirli aralıklarla 2 günü bulabiliyor. Eşimle adetim bittikten iki gün sonra birlikte olduğumuz zamanlar da var. 1 buçuk yıl önce çocukta aldırdım. Bir de son 3 aydır pis kokulu yoğun akıntılarım oluyor. Bir problem olabilir mi ?

deniz
Ziyaretçi
deniz
1 yıl 8 ay önce

Merhaba 24 yasindayim bi sene önce yumurtaligimdan 12cm lik bir kist arkasindan da sag yumurtaligim alındı kisa bir kemoterapi gordum.bu bir sene icinde de adet donemimle ilgili sorun yasamamistim ta ki bu aya kadar son adet donemimin bitiminden 9 gun sonra tekrar kanamam oldu o da 1 gun surdu kesildi sonraki gun cok az denebilecek kadar tekrar geldi.bu olagan bir durum mudur ? Baska bir sebebi var midir? yardimci olabilirseniz sevinirim.

Dilara
Ziyaretçi
Dilara
1 yıl 8 ay önce

Merhaba ben 18 yasindayim, adet kanamam bazen 4 bazen 5 gun suruyor. 24.10.15-28.10.15 tarihleri arasinda regl oldum yani ayin 24. Gunu basladi ve 28. Gunu bitti. Bir sonraki adet kanamam 24.11.15 tarihinde ilen ben 16 gun once yani suan adet gormeye basladim. Kasiklarimda inanilmaz bir agri ve akan kanda mor kucuk et parcalari var ve sunu soylememde gerekicek boynumda killanmalarda oluyor acaba hormonel bir kanamami? Yardimci olurmusunuz? Simdiden tesekkur ederim.

İsimsiz
Ziyaretçi
İsimsiz
1 yıl 8 ay önce

Ben iki ay önce kimyasal gebelik geçirdim iki ay desolett hap kullandm regl oldum bitince 5 gün sonra tekrar başladı kanamam nedeni ne olabilir

Özge
Ziyaretçi
Özge
1 yıl 8 ay önce

Merhaba ben 24 yaşımdayım bekarım adetlerim düzenli hiç ağrı yaşamıyorum gayet normal kanamam oluyor yoğun olmuyor fakat adetimden 2 hafta sonra akıntım var sanıp tuvalete gittim idrarımı yaparken iç çamaşırımda kan gördüm idrarımda da vardı kan. Bu normal mi sizce yani kist olsa ağrı yapardı diye düşünüyorum şu an da ayaklarım üşüyor acaba üşüttüğüm için mi kanamam oldu

Yıldız
Ziyaretçi
Yıldız
1 yıl 8 ay önce

Adet donemin bittikten sekiz gun sonra yine akintiyla birlikte kırmizimsi kan gelmiş çok endiselendim.yaşım 39 ilk defa basima boyle birsey geldi yardimci olursaniz sevinirim.simdiden tesekkurler.

Ceylin
Ziyaretçi
Ceylin
1 yıl 8 ay önce

Selam…biz çocuk düşünüyoruz 28 yaşındayım 8 aydır korunmayı bıraktım doktorum cyclo prognova verdi aferim düzensiz olunca iki aydır kullanıyorum aferim bittikten on gün sonra üç gun damla damla kahverengi kanamaların oldu acaba hamile miyim ???

wpDiscuz